Tillbaka
11.2.25   |   Nyheter

Vi har ett nytt bidrag för finska skolor

Musikerna Santeri Helinheimo, Aili Järvelä och Anni Elif under en övningshelg i januari 2023. Bild: Fabian Björk

Undervisar du i en finskspråkig skola? Vi har från och med januari ett nytt bidrag som riktar sig till din skola. Bidraget är för kultur- och studiebesök med innehåll på svenska.

Vår nya bidragsform är för välplanerade pedagogiska besök på svenska till konst- och kulturinstitutioner, vetenskapscenter och motsvarande institutioner. Besökets innehåll ska dessutom ha en koppling till läroplanen i ämnet svenska.

Bidraget är riktat till skolor inom den grundläggande utbildningen och andra stadiet.

Så här mycket kan skolan få

Vi har reserverat sammanlagt 300 000 euro och fördelar hälften i år och häften nästa år, 2026.

Du som söker kan få

  • högst 10 euro per person för inträdesbiljetter och/eller guidning OCH
  • högst 1 000 euro för transporten, beroende på avstånd till besöksmålet och antalet personer.

Också de vuxna som åker med eleverna eller studerandena kan räknas in i deltagarantalet.

Bidraget kan inte användas för mat och dryck.

Ansök nu – eller senare

Sökande ska vara en skola eller kommun, INTE en privatperson, arbetsgrupp eller förening.

Vi tar emot ansökningar under hela året, men du måste lämna in ansökan innan kultur- eller studiebesöket ordnas.

Du får besked inom cirka fyra veckor.

Din skola kan ansöka om flera bidrag för kultur- och studiebesök, men vi prioriterar skolor som ansöker om bidraget första gången.

Läs mera om bidarget och ansök via den här webbsidan.

Vi har ett nytt bidrag för finska skolor