I april tar vi emot ansökningar om bidrag för turnéer i Finland och utomlands.
Planerar du en turné?

I april tar vi emot ansökningar om bidrag för turnéer i Finland och utomlands.
Vi har fått 128 bidrag till Hans Ruin-essätävlingen. Deadline för att lämna in bidrag var den 18 mars 2019.
Nu kan du som är konstnär eller hantverkare söka ett lärlingsstipendium från Kulturfonden. Ansökan är öppen 12.3-12.4.2019.
Vi har låtit göra en liten handbok om projektutvärdering. Handboken 3×3 presenterar en enkel modell som lämpar sig för så gott som alla som driver ett projekt.
Vi delar i mars 2019 ut 21,6 miljoner euro på basis av de ansökningar som lämnades in under den ordinarie ansökningstiden i november 2018. Det här motsvarar ungefär 30 procent av ansökningarnas sammanlagda värde. Av knappt 3 500 ansökningar beviljas cirka 1 850; ungefär hälften av de sökande får ett positivt besked.
Onsdagen den 13 mars tar vår styrelse beslut om alla de nästan 3 500 ansökningar som lämnades in i november 2018. Vår målsättning är att mejla besked till alla sökande under torsdagen den 14 mars 2019.
Behöver du en högklassig violin eller cembalo? Du som är ung, begåvad musiker kan nu ansöka om ett instrument från Finlandssvenska instrumentfonden.
Vi har beviljat ett bidrag på 60 000 euro till en tredelad tv-dokumentär om nationaleposet Kalevala. Bidraget går till Pekka Hako Productions som producerar dokumentären.
Kulturfondens årliga utdelning kommer ur en miljardförmögenhet. En medveten placeringspolitik ska också garantera att pengarna inte tar slut och att det finns att dela ur också i ekonomiskt kärva tider.